Co se děje

Lékaři mají nový lék na zvláštní druh rakoviny kůže

1 /­ 8 / 2019

Lékaři mají k dispozici nový lék pro lidi se zvláštním druhem agresivní rakoviny kůže. Takzvaný karcinom z Merkelových buněk má zpravidla podobu červeného až namodralého pupínku, který rychle roste. Pacienti s ním často brzy umírají. Nový lék je k dispozici ve specializovaných klinikách a centrech, léčbu je ale třeba zahájit vždy včas. Novinářům to řekl přednosta Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Petr Arenberger.

CIOP a Hlas onkologických pacientů zorganizoval seminář pro veřejnost - reportáž a záznam

30 /­ 7 / 2019

Dne 28. května zorganizovalo Centrum informací onkologického pacienta a pacientské organizace Dialog Jessenius a Hlas onkologických pacientů seminář pro veřejnost. Tématy byla dispenzarizace onkologických pacientů a personalizovaná léčba karcinomu prsu. Seminář se konal pod záštitou ministra zdravotnictví.

Ministr zdravotnictví, odborná společnost a zástupci pojišťoven podepsali memorandum o paliativní péči

30 /­ 7 / 2019

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes spolu s představiteli všech sedmi českých zdravotních pojišťoven a České společnosti paliativní medicíny ČLS JEP podepsal Memorandum o spolupráci na systematickém rozvoji paliativní péče v ČR.

„Alternativní medicína“ zabíjí, evropská legislativa ji ale chrání

28 /­ 7 / 2019

Každý den jsou stovky tisíc pacientů v ohrožení. Jsou jim prodávány neúčinné preparáty a nabízeny nebezpečné terapie. Přesto šarlatáni zůstávají beztrestní, protože jsou chráněni evropskou legislativou. Na absurdnost situace upozorňuje Asociación para Proteger al Enfermo de Terapias Pseudocientíficas, španělská organizace zastupující pacienty poškozené „alternativní“ medicínou, zdravotníky, vědecké pracovníky a další odborníky.

Žen s rakovinou plic přibývá. K moderní léčbě se dostane zlomek pacientů

25 /­ 7 / 2019

Podle odborníků imunoterapii využívá pouze polovina pacientů s rakovinou plic, kterým by mohla pomoci. Není sice vhodná pro všechny, ale má zatím nejlepší dlouhodobé výsledky. V současnosti léčbu využívá asi padesát pacientů, do konce roku by se měl jejich počet zvýšit na dvě stě. Problémem je jak váznoucí přesun vhodných pacientů do komplexních onkologických center, tak náklady na léčbu.

nahoru