Co se děje

Tohle ruská televize odvysílat nesměla. Nemáme léky, říká ruský onkolog

19 /­ 2 / 2020

V Rusku chybí léky na léčbu rakoviny. Dotýká se to nejméně stovky tisíc lidí po celé zemi. Zahraniční léky se na trh i vinou recipročních ruských sankcí nedostanou. Domácí ekvivalenty jsou většinou špatné a není jich dost. V rozhovoru pro The Village aktuální situaci v Rusku popsal přední ruský onkolog Alexandr Karačunskyj. Na problém nekvalitních léků na rakovinu a další nemoci se Karačunskyj snažil upozornit i ve státní ruské televizi Pervyj kanal. Ta ale reportáž s ním nakonec neodvysílala.

Pacientům můžeme dát větší naději, říká onkolog

18 /­ 2 / 2020

Jsem rád, že dnes můžeme dávat pacientům větší naději, říká profesor Marek Svoboda, ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně, největšího pracoviště pro léčbu nádorů v republice, které si připomíná 85. výročí založení.

Není to až tak zlé!

17 /­ 2 / 2020

Reakce na Tiskovou zprávu Amelie, z.s.: Dvojí past státu při návratu do zaměstnání z 10. 2. 2020, která vyvolala vlnu reakcí a sdílení. Díky tomu se podařilo nahlédnout pod pokličku dorovnání odvodů na zdravotní pojištění ještě hlouběji.

Nová metoda dokáže z krve pacienta poznat nádor tlustého střeva

15 /­ 2 / 2020

Patentovanou metodu, která umožní z krve pacienta rozpoznat nádory tlustého střeva a konečníku, vyvinuli brněnští vědci. Pro výrobu diagnostických souprav ji chce využít česká biotechnologická společnost BioVendor, která s Masarykovou univerzitou a Masarykovým onkologickým ústavem uzavřela na přelomu roku licenční smlouvu. Hotový a klinicky prověřený set by mohl být k dispozici do dvou let, oznámila mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

Alternativní metoda slibuje, že pozná nádor prsu podle barvy. Lékaři jsou z ní zděšeni

13 /­ 2 / 2020

V Česku každý rok zemře na rakovinu prsu kolem dvou tisíc žen. Prevencí proti tomuto onemocnění je pravidelný mamograf, na který dochází zhruba 60 procent žen. Ostatní na prevenci rakoviny prsou nechodí nebo volí alternativní vyšetření. Jedním z nich je takzvaná termografie, při které se má nádor ukázat jinou barvou než zdravá tkáň. Čeští i zahraniční lékaři ale před touto metodou varují. Ženám hrozí, že termografie nádor včas neodhalí.

nahoru