Co se děje

Maratonem proti rakovině

15 /­ 1 / 2020

Usměvavá, pozitivní, plná energie - taková je jednatřicetiletá Nikola Samková. A přitom má za sebou těžkou cestu. Ve třiadvaceti letech jí lékaři odhalili nádor prsu. Neplakala, zvládla onkologickou léčbu a pak si splnila jedno ze svých přání: uběhla maraton. Dnes trénuje na triatlon.

Lidé, kteří se dlouhodobě neúčastní screeningu kolorektálního karcinomu, obdrží test na skryté krvácení zásilkou až domů

14 /­ 1 / 2020

Národní screeningové centrum Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR spolu s Ministerstvem zdravotnictví ČR a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou ČR spouští unikátní pilotní projekt. S dnešním dnem začíná s pomocí České pošty rozesílat pilotní balíčky se samoodběrovou sadou na vyšetření rakoviny tlustého střeva a konečníku. Takzvaný kolorektální karcinom patří mezi nejčastější zhoubné nádory. Ročně je v Česku diagnostikováno přibližně 7 500 nových onemocnění a téměř 3 500 pacientů na toto onemocnění každý rok umírá. Jde o závažné onemocnění, které je na začátku zcela bez příznaků, a proto je často objeveno příliš pozdě. Díky včasnému nálezu je však často možné zabránit vzniku pokročilé rakoviny. Tomu by mělo napomoci i samoodběrové vyšetření jako nová možnost pro ty, kteří opakovaně nereagují na pozvánky a screeningu se neúčastní. Pilotní projekt osloví ve třech vlnách celkem 10 000 pojištěnců Všeobecné zdravotní pojišťovny formou balíčku, jehož součástí je samoodběrová sada na odběr zcela zdarma a v pohodlí jejich domova. Projekt je financován Evropskou unií.

Jana Ptáčková: Ani v těžké nemoci nesmíte ztrácet naději. Musíte mít pro koho se uzdravit

13 /­ 1 / 2020

Podle údajů statistického úřadu žilo v Česku koncem roku 2018 na 61 507 občanů starších devadesáti let. To je 0,6 % z celé populace. Zvláště silná skupina jsou právé devadesátníci.
Po rozhovorech s architektem Jiroutkem a evangelickou farářkou Lukášovou dnes přinášíme zážitky bývalé jazykové redaktorky Jany Ptáčkové. Všechny tři spojuje skutečnost, že jim letos bylo 90 let.

V pražských Vršovicích vznikne Pacientský hub, otevřený prostor pro vzdělávání i diskuzi

10 /­ 1 / 2020

Zástupci Ministerstva zdravotnictví ČR a Městské části Praha 10 se dohodli na spolupráci při realizaci projektu Pacientský hub. Prostřednictvím seminářů, setkávání se s odborníky, osvěty ve zdravotní oblasti, ale i neformálních akcí bude hub poskytovat zázemí pro rozvoj a vzdělávání občanské společnosti ve zdravotnictví. Městská část Praha 10 tuto myšlenku velmi významně podpořila a v souvislosti s rekonstrukcí své budovy U Vršovického nádraží č. p. 30/30 nabídla Ministerstvu zdravotnictví část těchto prostor. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a radní pro oblast sociální a zdravotní městské části Praha 10 Michal Kočí stvrdili budoucí spolupráci podpisem memoranda.

Rakovina děložního hrdla? Očkují se i chlapci

8 /­ 1 / 2020

Proti viru způsobujícímu rakovinu děložního hrdla byla loni očkovaná téměř třetina třináctiletých chlap- ců, kterým byla nově vakcína hra- zena z veřejného zdravotního pojiš- tění.

nahoru