Co se děje

Pozvánka na seminář Je SÚKL hodný nebo zlý policajt?

17 /­ 6 / 2019

Průvodce pacienta, z.ú., Institut pro zdravotní ekonomiku a technology assessment o.p.s (iHETA) a Onko Unie, o. p. s., Vás zvou na druhé pacientské fórum k aktuálním otázkám českého zdravotnictví. Na semináři prezentace přednesou Tomáš Doležal z institutu iHETA a ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová, která představí činnost SUKL v oblasti cen a úhrad.

Jak zarazit stěhování nádorů

14 /­ 6 / 2019

Výzkumný tým českých vědců z mezinárodního centra Biocev v Praze přepisuje dosavadní postupy v léčbě nádorů. Je na stopě novým lékům, které by mohly smrtelná nádorová onemocnění změnit v „běžnou“ chronickou nemoc. Nyní používaná cytostatika zamezují růstu nádorových buněk, ale často zasáhnou i ty zdravé. Nová protinádorová terapie českých badatelů v čele s doc. RNDr. JANEM BRÁBKEM (45), Ph.D., by měla bránit agresivním buňkám v cestování po těle a vytváření metastáz. Takzvaná migrastatika by tak již brzy mohla být samostatným pátým pilířem v léčbě nádorů. „Můžeme být na začátku vývoje léčiv, díky nimž se ničivý dopad rakoviny na lidstvo zmírní,“ věří buněčný biolog a šéf výzkumu.

Pacientky po léčbě rakoviny prsu i chemoterapií mohou otěhotnět

13 /­ 6 / 2019

Pacientky po léčbě rakoviny prsu mohou otěhotnět, po chemoterapii by ale měly počkat dva roky. Na mezinárodní konferenci Reach to Recovery, kterou pořádá v Praze Aliance žen s rakovinou prsu, to řekl onkogynekolog z David Pavlišta z Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Primářka Petráková: Do péče praktických lékařů mohou přejít onkologičtí pacienti v kompletní remisi s minimálním rizikem návratu onemocnění

12 /­ 6 / 2019

Každoročně je odhaleno na osmdesát tisíc nových nádorových onemocnění, naštěstí je však čím dál víc vyléčených pacientů. S odstupem od léčby nádoru je pacient ve vyšším riziku jiných nemocí jako jsou choroby srdce a cév, cukrovka ale i jiné nádorové onemocnění, které lze diagnostikovat pomocí screeningu. Proto nabývá na důležitosti předat sledování onkologického pacienta bez příznaků onemocnění do péče praktického lékaře (PL). „Pravidelné komplexní preventivní prohlídky a screening u PL mají pro pacienta v této životní etapě větší význam než samotné sledování pro původní nádorové onemocnění v ambulanci onkologa,“ vysvětluje v rozhovoru primářka Kliniky komplexní onkologické péče Masarykova onkologického ústavu Katarína Petráková.

Péče o dlouhodobě nemocné

8 /­ 6 / 2019

Už rok můžou lidé žádat o novou dávku dlouhodobého ošetřovného. Má jim aspoň zčásti nahradit příjem, když doma pečují o své blízké. Praxe ale ukazuje, že na ni řada z nich nedosáhne – často jsou to třeba rodiny onkologicky nemocných nebo příbuzní umírají

nahoru